Zimbabve’de hükümet, LGBTİQ+ öğrencilere burs verilmesini engelleyeceğini duyurdu: “Hükümet iradesine direkt meydan okuma”

T24 Dış Haberler

Zimbabve Lider Yardımcısı Constantino Chiwenga, hükümetin LGBTİQ+ öğrencilere üniversite bursu verilmeyeceğini açıkladı. LGBTİQ+ öğrencilere burs dayanağı veren tertibi maksat aldı ve bunu “hükümet iradesine direkt meydan okuma” olarak nitelendirdi.

Zimbabve’deki GALZ tertibi, 18-35 yaş ortası genç LGBTİQ+’lara verilen devlet üniversitesi bursunu destekliyor. Dernek, bu bursu 2018 yılında vermeye başlamıştı. 

Perşembe gecesi yaptığı sert açıklamada Chiwenga, bursun hükümetin otoritesine “doğrudan bir meydan okuma” olduğunu tez etti. Chiwenga, “Okullarımız ve yüksek tahsil kurumlarımız, hiçbir ahlaki ya da kültürel yakınlığı paylaşmadığımız çökmekte olan toplumlar tarafından teşvik edilen ve geliştirilen ve uygulanan bu çeşit yabancı, ömür zıddı, Afrika dışı ve Hıristiyan olmayan bedellerle bağlantılı şahısları kaydetmek şöyle dursun, müracaat sahiplerini bile kabul etmeyecektir” dedi.

Hükümetin “ulusal kanunları uygulamak için uygun önlemleri almakta tereddüt etmeyeceğini” söyleyen Bakan, gençlerin “bu çeşit iğrenç ve şeytani teklifler için ruhlarını takas etmeye yahut satmaya asla ikna edilmemeleri gerektiğini” kelamlarına ekledi.

GALZ daha evvel bursun, ekseriyetle aileleri tarafından dışlanan ve yüksek tahsil için ödeme yapmakta zorlanan LGBTİQ+ bireylere devlet üniversitelerine eşit erişim sağlamayı amaçladığını söylemişti.

Birçok Afrika ülkesi üzere Zimbabve’de de eşcinsel faaliyetleri kabahat sayan yasalar bulunuyor. Erkekler ortasında cinsel münasebet bir yıla kadar mahpus cezası gerektiriyor ve ülkenin anayasası eşcinsel evlilikleri yasaklıyor.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version