Almanya Sıhhat Bakanı: Sıhhat sistemini mümkün askerî çatışmalara karşı hazırlamak gerek

T24 Dış Haberler

Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, sıhhat sisteminin muhtemel askerî çatışmalara karşı hazırlanması gerektiğini söyledi. 

Alman Sıhhat Bakanı Lauterbach, NOZ’a verdiği demeçte Almanya’nın yalnızca gelecekteki salgın hastalıklara değil, “aynı vakitte büyük felaketlere ve muhtemel askeri çatışmalara da” daha düzgün hazırlanması gerektiğini söyledi.

Lauterbach, “Askeri bir çatışmaya hazırlanmadığımızı ve sonra da gelmeyeceğini söylemek aptalca olur. Hiçbir şey yapmamak bir seçenek değil. Sıhhat sistemi için de bir dönüşüme gereksinim var. Bilhassa de bir ittifak olması halinde Almanya’nın başka ülkelerden gelen yaralı ve hastaların bakımı için bir merkez haline gelebileceği düşünüldüğünde” sözlerini kullandı. 

Sağlık Bakanı kelamlarını “Ukrayna’dan, öteki tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla sayıda ağır yaralıyı tedavi için kabul ettik. Neredeyse bin kişi var” halinde sürdürdü. 

Lauterbach, yaz aylarında bu hususta bir yasa taslağı hazırlayacaklarını ve kısa mühlet içinde de Bakanlar Heyeti’nde görüşülmeye başlanacağını umduğunu söyledi ve “Bir kriz durumunda her tabip, her hastane, her sıhhat kurumu ne yapacağını bilmelidir” dedi. 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version