WHO: Gazze’de çocuklar açlıktan ölüyor

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Lideri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’de çocukların açlıktan öldüğünü söyledi.

Ghebreyesus, WHO’nun haftasonu El Awda ve Kamal Adwan Hastanelerine yaptığı ziyaretin geçen Ekim başından bu yana bir birinci olduğunu söyledi.

WHO Lideri toplumsal medya paylaşımında “acı bulgulardan” bahsetti.

Ghebreyesus, besin bulunamamasının 10 çocuğun vefatına ve “ağır beslenme yetersizliğine” yol açtığını belirtti. WHO Lideri, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı.

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı, Pazar günü Gazze’deki Kamal Adwan hastanesinde en az 15 çocuğun yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü açıklamıştı.

Filistinli yetkililer, bir çocuğun da Gazze’nin güneyindeki Refah’ta bulunan bir hastanede hayatını kaybettiğini belirtti.

WHO Lideri, X’teki paylaşımında “Tahminen 300 bin kişinin çok az besin ve pak suyla yaşadığı Gazze’nin kuzeyinde ağır beslenme yetersizliği, çocuklar açlıktan ölüyor, önemli yakıt, besin ve tıbbi materyal eksikliği var, hastane binaları yok edildi. Besin bulunamaması 10 çocuğun vefatıyla sonuçlandı” diye yazdı.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Gazze’nun kuzeyine daha sistemli erişim için gayretlerimize rağmen, WHO’nun aylardır birinci kere bölgeyi ziyaret edebildiğini vurguladı.

Ghebreyesus ayrıyeten “El Awda Hastanesi’ndeki durum bilhassa müthiş zira binalarından biri yıkıldı” dedi.

Üst seviye bir BM yardım yetkilisi Gazze Şeridi’nde en az 576 bin kişinin, bir diğer deyişle bölge nüfusunun dörtte birinin facia seviyesinde besin güvensizliği yaşadığı, kuzeydeki iki yaşın altındaki her altı çocuktan birinin akut beslenme yetersizliği çektiği uyarısı yaptı.

BM’nin çocuklara yardım kuruluşu UNICEF’in bölge yöneticisi de Adele Khodr da “Yetersiz beslenme Gazze şeridini kırıp, geçirirken korktuğumuz çocuk vefatlarını de görmeye başladı. Bu trajik ve müthiş vefatlar büsbütün insan eliyle gerçekleşiyor, iddia edilebilir ve büsbütün önlenebilir” dedi.

Gazze Sıhhat Bakanlığına nazaran İsrail’in Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına misilleme olarak başlattığı Gazze’deki ataklarında şu ana dek çoğunluğu bayan ve çocuk 30.500’den fazla kişi öldürüldü.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version