Haiti’de çeteler binlerce mahkumu hapishaneden kaçırdı

Haiti’nin başşehri Port-Au Prince’te silahlı çeteler, kentteki esas hapishaneyi basıp, binlerce mahkumu hür bıraktı.

BBC News’e bilgi veren Haitili bir gazeteci, mahpusta tutulan 4 bin dolayında kişinin birçoklarının firar ettiğini belirtti.

Hapistekiler ortasında, 2021’de Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise’nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyordu. Latin Amerika’nın en fakir ülkesi Haiti’deki şiddet olayları son yıllarda yeterlice berbatlaştı. Başbakan Ariel Henry’nin devrilmesini amaçlayan çeteler, başşehir Port-au-Prince’in % 80’ini denetimleri altında tutuyor.

Şiddet olaylarındaki son artış, geçen Perşembe günü Başbakanın Nairobi’ye gidip, Haiti’ye Kenya öncülüğündeki bir memleketler arası gücün konuşlandırılmasını görüşmesiyle başladı.

“Barbekü” lakaplı çete önderi Jimmy Cherizier, başbakanın devrilmesi için koordineli bir akın ilan etti.

Başkent Port-au-Prince’teki birtakım katliamların gerisindeki isim olduğu düşünülen polis memuru Cherezier, “Hepimiz, başkentteki ve etraf bölgelerdeki silahlı kümeler birleşmiş durumda” dedi.

Son silahlı akınlarda dört Haitili polis memuru öldü, beş kişi de yaralandı. Haiti’deki Fransız Büyükelçiliği, başşehir etrafına gidilmemesi daveti yaptı.

Haiti Polis Sendikası, orduyu hapishaneye yardıma çağırmıştı, lakin hapishaneye Cumartesi gecesi taarruz başladı.

Reuters Haber Ajansına nazaran, pazar günüyse, hapishanenin kapıları açıktı ve rastgele bir vazifeli görülmüyordu.

Hapishanede çalışan bir istekli, ortalarında Cumhurbaşkanı Moise’ye yönelik suikast nedeniyle mahpusa atılan Kolombiyalı eski askerlerin de bulunduğu 99 mahkumun, çapraz ateşte ölme dehşetiyle hapishanede kalmayı seçtiklerini açıkladı.

Haiti’deki şiddet, Cumhurbaşkanı Moise’nin öldürülmesinden sonra uygunca arttı. Moise’nin yerine kimse geçmedi ve 2016’dan bu yana seçim de yapılamıyor.

Siyasi uzlaşmaya nazaran 7 Şubat’a kadar seçilmemiş Başbakan Henry vazifesi bırakacak ve seçime gidilecekti. Lakin bu ikisi de gerçekleşmedi.

Birleşmiş Milletler Ocak ayında, Haiti’de çete şiddeti nedeniyle son bir yılda 8400’den fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı.

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version