Eski Mossad yetkilisi: 2014’te Netanyahu ile Türkiye’den yönetilen Hamas varlıklarıyla ilgili konuştuk

Eski bir üst seviye Mossad yetkilisi, yıllar evvel İsrail Başbakanı Netanyahu’ya Hamas’ın finansal varlıklarını maksat almayı önerdiğini açıkladı. Bahsedilen finansal ağlardan biri de Hamas tarafından denetim edilen ve Türkiye’den yönetilen milyonlarca dolarlık bir yatırım portföyüydü.

2016 yılına kadar Mossad’ın mali varlıklarla ilgili ünitesinin başında çalışan Udi Levy, BBC Panorama programına konuştu.

Binyamin Netanyahu’yu Hamas’ın finansal varlıklarına dair tekraren bilgilendirdiğini söyleyen Levy, geçmişte Hamas’ın büyümesini “sadece finansal araçlar kullanarak” durdurabileceklerini belirtti.

Levy, Türkiye’den yönetildiği belirtilen finansal ağla ilgili de Netanyahu’yu 2014 yılında bilgilendirdiğini ekledi:

Katar ve İran’ın ana finansman olduğuyla ilgili konuştuk. Türkiye’ninse, birtakım istikametlerden daha da değerli olduğunu konuştuk, zira Hamas’ın mali altyapısını yönetmesi açısından kritik bir odak noktası.”

Ancak Levy, Netanyahu’nun bu bilgiler üzerine harekete geçmediğini söz ediyor.

Netanyahu’nun Hamas’ın mali durumuyla ilgilenme konusundaki isteksizliği ile 7 Ekim saldırısı ortasında bir temas olup olmadığı sorulduğunda net bir karşılık veriyor:

“Elbette.”

“Gazze’ye giden yüklü ölçüde parayı engelleyebilirdi ve Hamas’ın yarattığı canavar, muhtemelen 7 Ekim’de karşılaştığımızla tıpkı şey olmazdı.”

İsrail Başbakanlık ofisi, Levy’nin bu savlarına karşılık vermedi.

Levy, Hamas’ın Gazze’de yüzlerce kilometrelik tüneller inşa etmek ve güçlü askeri kuvvet yaratmak için “milyonlar değil milyarlara muhtaçlığı olduğunu” söylüyor.

Panorama grubu, 7 Ekim saldırısından bir mühlet evvel elde edilen ve Hamas’ın yatırım portföyünün boyutunu ortaya koyan dokümanları araştırıyor.

Belgeler, 2018’in başında sona eren sekiz aylık bir periyoda ilişkin. İsrail istihbaratı, bunların Hamas’ın parasının bir kısmını nasıl kazandığını ortaya koyduğunu söylüyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan 40 şirketin bu yatırım portföyüne dahil olduğuna inanılıyor. Ortalarında Türkiye, Suudi Arabistan, Cezayir, Sudan, Mısır ve Körfez ülkeleri var.

Bu yatırımlara yol inşaatından, tıbbi ekipman ve ilaca, turizmden madencilik ve lüks gayrimenkul projelerine kadar her şeyin dahil olduğu argüman ediliyor.

‘Gayrimenkul kusursuz bir yöntem’

ABD Hazine Bakanlığı 2022’den beri, bu dokümanlarda listelenen altı şirketin direkt ya da dolaylı formda Hamas’ın olduğu ya da Hamas tarafından denetim edildiğini belirtiyor.

Portföy defterinde listelenen her şirketin yanında, Hamas denetimindeki holdinglere ilişkin olduğu söylenen pahalar var. Bu pahaların toplamı 422 milyon 573 bin 890 dolar.

Çoğunun gayrimenkule bağlı olduğu söyleniyor.

İngiltere merkezli savunma ve güvenlik niyet kuruluşu RUSI’ye bağlı, Mali Hata ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nin (CFCS) müdürü Tom Keatinge, pahasını koruyan ve kira geliri potansiyeli olan gayrimenkul yatırımlarının, Hamas üzere bir örgütün mali durumunu yönetmesi için “mükemmel bir yol” olduğunu söylüyor.

Türk şirketi Trend GYO’nun ismi geçiyor

ABD tarafından yaptırım uygulananlardan biri de Türk gayrimenkul şirketi Trend GYO.

Daha evvel bahsettiğimiz, 2018’e ilişkin evrakta ismi birkaç kere Anda Turk olarak geçiyor. Dokümanlar bunun Trend GYO olarak tekrar isimlendirilip İstanbul borsasında süreç görmeye başlamadan evvelki ticari ismi olduğunu gösteriyor.

7 Ekim hücumları yahut Hamas’ın tabiriyle “El Aksa Tufanı Operasyonu”, yakın vakitte Trend’in eski lideri Hamid Abdullah el Ahmar tarafından övülmüştü.

Kendisi 2022’de vazifesinden ayrıldı lakin Trend’in ana şirketinin lideri olarak misyonda kaldı. Ocak 2024’te İstanbul’da bir konferansta “Siyonizm’i ırkçı ve terörist bir hareket olarak cürüm saymak için çalışma” davetinde bulundu.

Panorama, el Ahmar’a yazdı lakin karşılık alamadı.

Trend GYO ise BBC’ye yaptığı açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı’nın şirket ile Hamas ortasındaki temaslara ait argümanlarının “haksız ve temelsiz” olduğunu söyledi.

Türk yetkililer, Trend’i araştırdıklarını ve “ülkenin mali sisteminin berbata kullanılmadığını” tespit ettiklerini ve Türkiye’nin milletlerarası mali kurallara uyduğunu söylediler.

Katar’dan nakit para desteği

Hamas uzun vadeli çeşitli diğer mali kaynakları da var.

Kaynak arayan birinci ve en değerli isimlerden biri, şu anda Hamas’ın Gazze’deki siyasi kanadının başındaki Yahya Sinvar. İsrail’e nazaran, İsrail hapishanesindeyken Hamas için finansman toplamaya başladı.

Sinvar’ı 150 saatten fazla müddet sorguladığını söyleyen eski İsrailli yetkili Micha Koubi, hapishaneden gönderdiği bildirilerle İran’la irtibat kurmayı başardığını söylüyor. İran’dan silah istediğini ve İran’ın da Hamas’a yardım etmeyi kabul ettiğini ekliyor.

Hamas’a Katar’dan da üstü açık ve kapalı formda nakit gittiğini belirtiyor.

İsrail, bu paranın bir kısmının kendi onayıyla nakit olarak dağıtıldığını kabul etti. Bu para Hamas yetkililerin maaşlarının ödenmesi ve Gazze halkına insani dayanak sağlanması hedefiyle tahsis edildi.

Levy, “Katarlıların her ay özel bir jetle Refah’a gelen, Gazze’ye giren, Hamas’a bavul verip geri dönen özel bir elçisi vardı” diyor. “Bu paranın kıymetli bir kısmının Hamas’ın askeri kolunu desteklemeye” gittiğine inandığını tabir ediyor.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Batı Şeria’daki Filistin yetkilileri ve çok sayıda yardım kuruluşu da milyarlarca dolar dayanağı doğruladı. Bunların hepsi insani gayeliydi.

RUSI’den Tom Keatinge, bu paranın Hamas’ın askeri kanadına takviye sağladığını düşünmenin “adil bir değerlendirme” olduğunu söylüyor.

Keatinge, “Bu, Hamas’ın tünel inşa etmek yahut ordusunu silahlandırmak üzere öteki hususlarda kullanabileceği bir para” diyor.

Eğer bu gerçek ise Hamas’ın bağışçılardan aldığı paranın ne kadarını askeri olarak kullanmak üzere ayırdığını bilmek mümkün değil.

Hamas rastgele bir yardım parasını öteki alana yönlendirdiği tezlerini reddediyor. Panorama’ya da askeri kanadının kendi gelir kaynaklarına sahip olduğunu söyledi.

Netanyahu, yakın vakitte Hamas’ın güçlenmesini istediği savlarını reddetti ve sadece insani krizi önlemek için Katar parasının Gazze’ye girmesine müsaade verdiğini söyledi.

Şimdi ise Hamas’ı yerle bir etmeye yeminli. “Gazze’de terörizmi finanse eden hiçbir öge kalmayacak” diyor.

Ancak Gazze’yi yerle bir etmek ve bu kadar çok sayıda Filistinliyi öldürmekle İsrail bunun tam aykırısı tesir görebilir.

ABD merkezli, Filistin ve İsrail bağları üzerine çalışan niyet kuruluşu Orta Doğu Enstitüsü’nden Elgindy, “İran muhtemelen Hamas’ı silahlandırmaya ve finansal olarak desteklemeye devam edecek” diyor.

“Fakat bundan da fazlası, Hamas üzere bir kümenin bu silahları ve kaynakları elde etmeye çalışması için bir neden olduğu sürece bunu yapacaklardır. Zira bunun münasebeti hala mevcut.”

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version