BM uyardı: Gazze’de nüfusun dörtte biri kıtlığın eşiğinde

Birleşmiş Milletler’in (BM) yardım kuruluşlarının temsilcileri, Gazze Şeridi’nde berbatlaşan insani durum konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu (BMGK) uyardı.

Bölgedeki gelişmeler konusunda BMGK’yi Salı günü düzenlenen oturumda bilgilendiren BM yetkilileri, Gazze’ye besin yardımlarının ulaştırılmasında önemli zahmetler yaşanmakta olunduğunu söyledi, nüfusunun en az dörtte birinin, 579 bin kişinin, kıtlığın eşiğinde olduğunu vurguladı.

BM yetkilileri, çaresizlik içerisindeki tüm bölge halkının ivedilikle besine gereksinim duyduğunu, fakat insani yardım konvoylarının sistematik olarak engellendiğini anlattı, birtakım kamyonlara ateş açıldığını, birtakım kamyonların da yağmalandığını aktardı.

OCHA: Çocuklar bir deri bir kemik kalıyor

BM yetkilileri, Gazze’de kıtlık tehlikesinin arttığının altını çizerken, bu tehlikenin bertaraf edilmesi için de birinci adım olarak İsrail ile Hamas arasında ateşkes ilan edilmesi gerektiğine işaret ettiler.

BM İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA) Uyum Yöneticisi Ramesh Rajasingham, “Hiçbir şey yapılmadığı takdirde, Gazze’de yaygın bir kıtlığın neredeyse kaçınılmaz olmasından korkuyoruz” derken, neredeyse 30 bine ulaşan Filistinli meyyit sayısının daha da artmasından telaş duyduklarını aktardı.

Rajasingham, Gazze’nin kuzeyinde iki yaşın altındaki her altı çocuktan birinin “akut yetersiz beslenme” sorunu yaşadığına işaret ederken çocukların “bir deri bir kemik kaldığını” kaydetti.

WFP: Dünyadaki en berbat seviye

Dünya Besin Programı (WFP) İcra Yöneticisi Yardımcısı Carl Skau ise Gazze’deki çocukların yetersiz beslenme düzeyi için “dünyadaki en berbat seviye” tabirlerini kullanırken, rastgele bir değişiklik olmadığı takdirde Gazze’nin kuzeyinde kıtlık yaşanmasının kaçınılmaz olacağını söyledi.

WFP’nin üç hafta ortadan sonra 18 Şubat’ta Gazze’nin kuzeyine yeniden yardımlar göndermeye başladığını anlatan Skau, çalışanlarının güvenliğinin tehlikeye girmesi nedeniyle bu çalışmaları durdurmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Skau, hem 18 hem 19 Şubat’ta WFP konvoylarına ateş açıldığını, yağmalama olaylarının yaşandığına işaret ederek insani yardımların ulaştırılması için inançlı çalışma ortamının tesis edilmesini istedi.

FAO: Ziraî üretim çöktü

BM’nin Besin ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdür Yardımcısı Maurizio Martina da BMGK’yi bölgede yaşanan kıtlık tehlikesi konusunda uyardı.

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı sonrasında İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasını daha da sertleştirdiğini anımsatan Martina, bunun tüm besin tedarik zincirini etkilediğine, Gazze’deki yeraltı sularının yüzde 97’sinin “insan tüketimi için uygun olmadığına” ve Gazze’nin kuzeyindeki ziraî üretim çöküşünün halihazırda gerçekleştiğine işaret etti.

15 Şubat itibariyle Gazze’deki tüm ekili alanların yüzde 46’sından fazlasının ziyan gördüğünün tespit edildiğini söyleyen FAO yetkilisi, İsrail’in hücumlarında çok sayıda hayvan barınağı, koyun ve süt çiftliğinin yok edildiğini, su kuyularının dörtte birinden fazlasının tahrip edildiğini anlattı. Martina ayrıyeten birçok hayvan sahibinin değerli kayıplar bildirdiğini, tüm kümes hayvanlarının muhtemelen kesildiğini ve buzağıların yüzde 65’inin, besi sığırlarının yüzde 70’inin öldüğünün kestirim edildiğini aktarıldı.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version