ABD, İsrail’in Gazze’de “soykırım” yaptığı savlarını kabul etmediğini belirtti

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik şiddetli ataklarını, Adolf Hitler’in Musevilere yönelik soykırımına benzeten Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva ile tıpkı fikirde olmadığı istikametinde açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilere, Lula da Silva’nın “Holokost” argümanlarına katılmadıklarını söyledi.

Miller, “Açıkçası bu yorumlara katılmıyoruz. Gazze’de soykırımın gerçekleştiğine inanmadığımızı açıkça tabir ettik.” dedi.

Bölgedeki çatışmaların “mümkün olan en kısa müddette sona ermesini istiyoruz.” diyen Miller, Gazze’deki sivillere yönelik insani yardımların “sürdürülebilir bir halde artırılmasını” istediklerini belirtti.

İsrail’i, Filistinli bayanlara yönelik cinsel akın savlarını araştırmaya çağırdı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki Filistinli bayan ve kızlara yönelik insan hakları ihlallerine yönelik Birleşmiş Milletler (BM) raporuyla ilgili İsrail’e, “güvenilir savları kapsamlı ve şeffaf bir biçimde soruşturma” davetinde bulundu.

İddiaları gördüğünü lakin “raporları bağımsız olarak doğrulayamayacağını” söyleyen Miller, “Sivillere ve gözaltına alınan şahıslara insanca ve milletlerarası insani hukuka uygun halde davranılması gerektiği konusunda net olduğumuzu söyleyeceğim ve bu, bizim tavrımız olmaya devam edecek.” tabirlerine yer verdi.

BM raportörleri pazartesi günü açıkladıkları raporda, Gazze ve Batı Şeria’da Filistinli bayan ve çocukların sığındıkları yerlerde yahut kaçarken “kasten amaç alındıkları ve yargısız infaz edildikleri” tarafında “inandırıcı iddialara” yer vermişti.

BM raporunda, “En az 2 Filistinli bayan tutukluya tecavüz edildiği, başkalarının ise tecavüz ve cinsel şiddetle tehdit edildiği bildirildi.” sözü kullanılmıştı.

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version