Martı’nın kurucusu 376 bin imza topladı, İBB’ye teslim etti

’Paylaşımlı Yolculuk’ yönetmeliği için toplanan 376 bin imzayı Martı Kurucusu Oğuz Alper Öktem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) teslim etti.

’Paylaşımlı Yolculuk’ Direktörlüğü için 376 bin imza toplandı. Martı TAG kurucusu Oğuz Alper Öktem toplanan imzaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) teslim etmek üzere Martı TAG sürücüleri ile bir ortaya geldi. İBB önünde gerçekleşen buluşmada Oğuz Alper Öktem açıklamalarda bulundu. Öktem, 376 bin imza toplandığına dikkat çekerken paylaşımlı seyahat sisteminin değerli bir istihdam alanı oluşturduğunu belirtti.

“2,5 milyon müşterimiz de paylaşımlı seyahat yönetmeliğini istiyor”

376 bin kişinin paylaşımlı seyahat yönetmeliği istediğini söyleyen Öktem, ’’Paylaşımlı seyahat yönetmeliği için 376 bin imza toplandı. İstanbul’daki en büyük ulaşım topluluğu olarak sesimizi duyurmaya geldik. Dünyanın her yerinde bir tuşa bastığınızda ayağınıza kadar araç geliyor. Paylaşımlı seyahat yapılmayan ülke sayısı çok az. 120 bin Martı Tag şoförü, aileleriyle birlikte 376 bin kişi bunun dışında 2,5 milyon müşterimiz de paylaşımlı seyahat yönetmeliğini istiyor. Martı Tag çok büyük bir istihdam alanıdır hem İstanbul trafiğini rahatlatacak bir uygulamadır hem de çevreci bir şeydir. Ayrıyeten bu sistem ile devletin kasasına vergi sokacak bir sistemdir. Bu dilekçeleri bugün İBB’ye vermek için geldik’’ dedi.

“İstanbul’daki trafik sorunu da paylaşımlı seyahat ile çözülebilir”

Yönetmeliğin çıkmasıyla devletin vergi kazanımı elde edeceğini de belirten Öktem, ’’Sarı taksi sanayisi yılda milyarlarca lira ciro yapmasına karşın vergi ödemiyor. Paylaşımlı seyahat sistemi ile bütün seyahatler dijital olarak kayıt altına alınacağı için hesaplarımıza nazaran yıllık 1 ile 2 milyar dolar ortası vergi kazanımı olacaktır. 120 bin kişi bu sistemde istihdam buluyor. Yönetmeliğin çıkmasıyla 100 binlerce kişi daha istihdam alanı bulacak. Bu sistemde şoförler ve yolcuların bilgileri sitemde kayıtlı olduğu için inançlı bir ulaşım sağlanacak. İstanbul’daki trafik sorunu da paylaşımlı seyahat ile çözülebilir’’ biçiminde konuştu.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version