CHP’li Yavuzyılmaz: İliç’te liç alanının 5. ve 6. fazları inşa edilmiş üzere gösterilerek kapasite artırılmış

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Çöpler 2. Kapasite Artışı Kesin ÇED Raporu’nda liç alanının 5. ve 6. fazları inşa edilmediği halde inşa edilmiş üzere gösterilerek kapasitenin 85,3 milyon tona çıkarıldığını açıkladı.

CHP Zonguldak Milletvekili, KİT Komitesi Küme Sözcüsü Deniz Yavuzyılmaz, periyodun Etraf Bakanı Murat Kurum’un onayladığı Çöpler 2. Kapasite Artışı Sonuncu ÇED Raporu’nda Yığın liç alanının 5. ve 6. fazları inşa edilmediği halde, inşa edilmiş üzere gösterilerek sahanın kapasitesi kağıt üzerinde 85,3 milyon tona çıkarıldığını belirterek, “Son 2 yıldır bu liç alanına fazla yükleme yapılmış! Sonuç; kapasite fazlası üretim ve denetimsizlik nedeniyle yığın liç alanı yıkıldı!” dedi.

Deniz Yavuzyılmaz toplumsal medya hesabı X’te yaptığı paylaşım şöyle:

“İliç’te Anagold’un işlettiği altın madeninde meydana gelen facianın nedenini tespit ettik.

Dönemin Etraf Bakanı Murat Kurum’un onayıyla;

Yığın liç alanının 5. ve 6. fazları inşa edilmediği halde, inşa edilmiş üzere gösterilerek sahanın kapasitesi kağıt üzerinde 85,3 milyon tona çıkarılıyor.

Oysa birinci 4 fazın kapasitesi 58 milyon ton ve bu kapasite 2021 yılı ekim ayında dolmuş durumda.
Son 2 yıldır bu liç alanına fazla yükleme yapılmış!

Bu çok yükleme hem Anagold, hem Kartaltepe şirketleri tarafından yapılıyor. Bakanlıklarca gerçek düzgün denetlenmiyor. Sonuç; kapasite fazlası üretim ve denetimsizlik nedeniyle yığın liç alanı yıkıldı!

Kaynak: Çöpler 2. Kapasite Artışı En son ÇED Raporu (2021), Çakmaktepe 2. Kapasite Artışı En son ÇED Raporu (2022)Erzincan İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması 

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ilişkin Çöpler Altın Madeni’nin bulunduğu geniş bir alanda, 13 Şubat saat 14.28’te toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan süratle aşağı gerçek aktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kelam konusu toprağın 800 metre hareket ettiğini belirtti. En az 9 emekçi bu kayan toprağın altında kaldı. İhbarı üzerine bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sıhhat grupları yönlendirildi. Fırat Nehri’ne yanlışsız kayan devasa toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış materyallerden oluştuğuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

Şirketin, tüm itirazlara rağmen Murat Kurum’un Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu periyotta kapasite artırımına gittiği ve maden hakkında “ÇED raporuna gerek yok” kararı verildiği ortaya çıktı.  

 

TIKLAYIN – Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması: “Arka tarafta da kayma var; her vardiyada 400 personel çalışıyor”

TIKLAYIN – İliç’te göçüğe giden yol: Siyanür sızdırdı, ruhsatı iptal edilmedi; vergi borçları silindi, parasını katladı

TIKLAYIN – İliç maden faciasında tabirler ortaya çıktı: Göçük altında kalan personellerin bulunduğu konteynerin olduğu yere “güvenli alan” denilmiş

TIKLAYIN – Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü: Çatlak fotoğrafları olaydan iki saat evvel gönderilmiş, lakin üç gün sonra gördüm; projelerin denetlenip denetlenmediğini bilmiyorum!

Çöpler Madeni’ndeki “kapasite artırımı izni” Murat Kurum’un bakanlığı devrinde verilmiş!

TIKLAYIN – Yerlikaya: Cevherin konumlandırıldığı yığın liç alanında kayan kütlenin hacmi 10 milyon metreküp, 9 personelimiz bu kütlenin altında kaldı

TIKLAYIN – TTB’den Çöpler Altın Madeni hakkında açıklama: Siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği üzere, kâr hırsıyla kapasitesinin artırılması faciaya davetiye çıkardı

TIKLAYIN – TMMOB Metalurji ve Materyal Mühendisleri Odası Lideri Türkkolu: “Göçük altında kalan madenciler, resmi sayının 5 katı”

‘Siyanür sızıntısını’ Meclis’te taşıyan Yeneroğlu evre etap anlattı: İliç felaketi nasıl bağıra bağıra geldi?

TIKLAYIN – Geçmişte İliç Altın Madeni’ne soruşturma açan Cihaner: Kuruluşundan beri şaibeli; bir siyasiyi kendisine ortak ederek işlerinin ‘yolunda gitmesini’ sağladı
 
TIKLAYIN – Anagold Madencilik’in Türkiye Müdürü: Çatlak fotoğrafları olaydan iki saat evvel gönderilmiş, lakin üç gün sonra gördüm; projelerin denetlenip denetlenmediğini bilmiyorum!

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version