Kahramanmaraş’ta AB dayanaklı atık su arıtma tesisi, baraj gölünün ve ırmağın temizlenmesine yardım ediyor

T24 Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) takviyesiyle inşa edilen Kahramanmaraş Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Şubat 2023’te meydana gelen yıkıcı sarsıntıları hafif hasarla atlattı. Tesisin teknik üniteleri sarsıntıda ziyan görmedi, idari binalarındaki çatlaklar ise kısa müddette onarıldı.

Ocak 2024’te AB Konseyi’nin devir başkanlığını temsilen Belçika Büyükelçisi Paul Huynen ile tesisi ziyaret eden AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Tesisin teknik kısımlarının zelzeleden ziyan görmemiş olması ve tesisin sarsıntıdan sonra da kesintisiz çalışması bizim için hakikaten memnuniyet verici. AB için altyapı projeleri büyük bir paha taşıyor ve zelzele bölgesinde bu projeleri desteklemeye devam edeceğiz” diyor.


AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut (ön sırada ortada), Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen ile ocak ayında tesisi ziyaret etti

İlde, biri Elbistan ilçesinde olmak üzere IPA kapsamında yapılan iki ileri biyolojik atık su arıtma tesisi bulunuyor. “Tesiste arıtılan sular Ceyhan Irmağı üzerindeki Sır Baraj Gölü’ne deşarj ediliyor. Böylelikle barajdaki suyun daha pak ve ekosistemin ise daha sağlıklı olması sağlanıyor” diye konuşuyor Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon Yönetimi (KASKİ) Genel Müdürü Tahir Tekin.

“Atık suların baraj gölüne dökülmesi önlendi”

Çevre Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Temsilcisi Mustafa Demirciler şöyle konuşuyor: “Bir etraf mühendisi olarak söyleyebilirim ki AB takviyeli bu tesisin Kahramanmaraş’a değerli bir katkısı oldu. Tesisle birlikte evsel atık suların ve mandıra üzere küçük çaplı endüstriyel tesislerin atık sularının baraj gölüne dökülmesinin önüne geçildi. Bu da göldeki canlıları ve uzun vadede gölet yakınında yaşayan insanları olumlu etkiledi.

Gölün bir kısmında balıkçılık da yapılıyor. Kahramanmaraş Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürü Taşkın Aydın, “DSİ tarafından Aralık 2018’de yapılan stok tespitine nazaran 190 ton olan yıllık avlanabilir balık ölçüsü, Aralık 2023’te bizim yaptığımız stok tespitine nazaran 210 tona yükselmiştir” diyor. Balık popülasyonunun artması, göldeki güzelleşmenin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Depremlerden bu yana tesisin yakınlarında bir konteynerde yaşayan Şerife Kübra ise “Civarda berbat koku yok ve tesisin varlığının bize itimat veriyor” diye konuşuyor.

Yenilenebilir güçle kendi muhtaçlığını da kısmen karşılıyor


Tesis 2023 yılında güç gereksiniminin yüzde 46’sını yenilenebilir güçten karşıladı

950 bin şahsa hizmet verecek halde tasarlanan tesis AB’nin İştirak Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında 2018’de inşa edildi. Finansmanın yüzde 85’i AB tarafından karşılandı. Tesis yenilenebilir enerjiyi destekliyor. Atık suyu arıtırken bünyesindeki biyogaz ünitesinde ve güneş panellerinde elektrik üretiyor. 2023 yılında bu elektrikle kendi güç muhtaçlığının yüzde 46’sını karşıladı.

IPA nedir?

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA), AB’nin 2007’den bu yana genişleme bölgesindeki ıslahatları mali ve teknik yardımla desteklediği araçtır. IPA fonları, yararlanıcıların kapasitelerini iştirak süreci boyunca geliştirerek, Türkiye’nin de içinde olduğu genişleme bölgesinde ilerici, olumlu gelişmelere yol açar.

TIKLAYIN – Samandağ’daki caretta carettalar, Kırıkhan’daki dağ ceylanları, Slovakya Başkanlık Sarayı’ndaki kent arıları; öğretmenler Ersamus+ takviyesiyle biyoçeşitlilik turunda

TIKLAYIN – Dünyanın sayılı büyük solar kurutma yataklarından birine sahip ve Türkiye’de gübre üreten tek atık su tesisi Şanlıurfa’da AB dayanağıyla kuruldu

TIKLAYIN – AB, zelzele bölgesindeki süreksiz barınmayı nasıl destekliyor?

TIKLAYIN – Yedi Mumun Işığında: Sesini duyan var mı; 6 Şubat sarsıntılarında yedi üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu’nun Türkiye yollarındaki hikâyesi

TIKLAYIN – Aydın Memecik zeytinyağı, AB tarafından tanındı

TIKLAYIN – Hafızanın peşinde: AB dayanaklı belgeselden, sarsıntıların akabinde Hatay için yol haritası

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version