Gümrüklerde büyük operasyon: Yüzmilyonlarca lira pahasındaki kaçak eşya ve lüks araçlara el koyuldu

Tekirdağ, Mersin, Kocaeli ve Ankara’da yapılan gümrük operasyonlarında yüzmilyonlarca lira pahasında kaçak eşya ve lüks araçlar ele geçirildi.

Tekirdağ’ın Çorlu ve Malkara ilçelerinde yapılan operasyonlarda kaçak tütün ve sigara üretim aksamları ele geçirildi. Operasyonlarda yaklaşık 8 milyon lira bedelinde yakalama gerçekleştirilirken 150 milyon Türk Lirası fiyatında kamu ziyanı ortaya çıkarıldı.

Mersin, Kocaeli ve Ankara’da gerçekleştirilen operasyonlarda yaklaşık 328 milyon Türk lirası pahasında kaçak eşya ele geçirildi.

Mersin’de takibe alınan kuşkulu konteynerin araç üzerinden indirildiği, araca birebir numarayı taşıyan öbür konteynerin yüklendiği görüldü. Araçta, gümrüklenmiş bedeli yaklaşık 311 milyon Türk lirası olan 322 bin güneş gözlüğü, 62 bin 200 dereceli gözlük, 15 bin güneş gözlüğü camı, 1400 oyuncak, 2 bin 350 şarjlı çocuk diş fırçası, 21 bin 950 tuşlu cep telefonu cinsi eşya tespit edildi.

Kocaeli’de de gerçekleştirilen operasyonda ise beyan edilmeyen 9 bin 413 hoparlör, 4 bin 550 manyetik akıllı şarj aygıtı, 128 bin kablolu kulaklık, 5 bin AUX kablo,11 bin 960 UXB kablo, 2 bin telefon tutucu, 1500 mikrofon,13 bin 980 kamera kollayıcı cam, 218 bin 320 karton kutu, 2 bin 390 MP3 player olmak üzere toplam 497 bin 547 kaçak eşya ele geçirildi.

Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü Komuta Denetim Merkezi ve Ankara Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünün ortak operasyonunda, kuşkulu bir tır takibe alındı. Tırda yapılan ayrıntılı aramada fotokopi makinası, yazıcı, dermapen, kollayıcı gözlük ve kollayıcı maske cinsi çeşitli eşyaya el konuldu.

Lüks araçlara el koyuldu

Artvin, Denizli, Trabzon ve Şırnak’ta farklı operasyonlar gerçekleştirildi. Turistik kolaylıklar kapsamında, süreksiz olarak Türkiye’ye getirilen lüks araçların yurt içinde bırakıldığı, ilgili şahısların ise taahhütname vermeksizin araçsız yurt dışına çıkış yaptığı belirlendi. Ayrıyeten, süreksiz ithalat kapsamı muafiyet dahilinde araç getirmek için kimi şahıslarca usulsüzlük yapıldığı tespit edildi.

Bu doğrultuda, süreksiz ithalat rejimini suiistimal etmek suretiyle Türkiye’ye getirilen ve yurt içinde adapsız bir halde kullanılan yaklaşık 22 milyon Türk lirası pahasında 7 lüks araca el konuldu.
Söz konusu olaylarla ilgili soruşturma başlatılırken, Gümrük koruma gruplarınca el konulan kaçak tütün ve sigara üretim aksamlarından elektronik eşyaya, lüks araçtan gözlük ve aksesuarına kadar çeşitli eserlerin yaklaşık 508 milyon Türk lirası kıymetinde olduğu bildirildi.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version