Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve idare hakkında inceleme

Yeniden yapılandırma kararına reaksiyon gösterenlerin okula girişini engelleyen Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve idare hakkında inceleme başlatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından fakültelerin yine yapılandırılma kararı alındı. Bu karara öğrenciler ve akademisyenler reaksiyon gösterdi. Fakültelerin ayrılmasına karşı hem basın açıklaması yapıldı hem de forum düzenlendi. Bu protesto ve açıklamalara katılan 10 öğrencinin okula girişi engellendi. Üniversitelilerin kartları iptal edildi. Okul idaresi tarafından ise bu engellemeye dair bir açıklama yapılmadı. Bu adımın akabinde avukatlar aracılığıyla öğrenciler hata duyurusunda bulundu.  

Öğrenciler adliye önünde aksiyon yapmıştı

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanan öğrenciler açıklama yapmıştı. Açıklamada konuşan Berkay Morkan şunları söylemişti:

“Sıra arkadaşlarımızdan aldığımız güçle demokratik üniversite talebimizi baskılamaya çalışan bu siyasetlere karşı nasıl direnç göstereceğimizi çok düzgün biliyoruz. Keyfi biçimde arkadaşlarımızın yerleşkeye alınmamasını hiçbir biçimde kabul etmiyoruz.”

Sözcü’nün aktardığına nazaran, yürütülen soruşturma YÖK’e de gitti. YÖK, öğrencilerin itirazıyla birlikte savcılıktaki belge üzerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve idare hakkında inceleme kararı aldı. Üç yıldır süren Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sonucu, rektörlüğün yaptırımları birinci defa öğrencilerin itirazı üzerine YÖK tarafından incelenecek.

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version