Japonya’nın binlerce yıllık “çıplak adam festivali” nüfus azalması nedeniyle sona erdi

T24 Dış Haberler

Japonya’nın “çıplak adam festivali” olarak bilinen ve bin yılı aşkın müddettir devam eden aktifliği,  gözlerden uzak Kokusekiji Tapınağı’nda son defa düzenlenerek ülkenin yaşlanan nüfus krizine kurban giden son Japon geleneği olarak nitelendirildi. 

Festival organizatörleri internette yayınladıkları bir yazıda, ritüelin taleplerine ayak uyduramayan yaşlanan mahallî halkın üzerindeki baskıyı hafifletmek için kâfi sayıda istekli genç iştirakçi bulamadıklarını söyledi. 

Kokusekiji Tapınağı Baş Rahibi Daigo Fujinami, tapınağın web sitesinde “Bu karar, şenliğe katılan bireylerin yaşlanması ve haleflerin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır” diye yazdı.

Japonya’nın nüfusu 1980’lerdeki ekonomik patlamadan bu yana istikrarlı bir halde azaldı. Japonya’da on yılı aşkın bir müddettir ölümlerin doğumları geride bırakması da dünyanın dördüncü büyük iktisadının başkanları için giderek büyüyen bir sorun teşkil etmeye başladı. Yaşlanan nüfusun talebi arttıkça emekli maaşlarını ve sıhhat hizmetlerini finanse etmekte zorlanan başkanlar, giderek artan yaşlı nüfus ve azalan işgücü ile karşı karşıya kaldı. 

Ulusal yayın kuruluşu NHK’nın bildirdiğine nazaran, ritüeli görmek isteyen turistler ortasında olduğu kadar, gelecek yılın bereketli geçmesini dileyen mahallî halk ortasında da tanınan olan merasime yaklaşık 3 bin ziyaretçi katıldı. Merasimde bol hasat, refah, sıhhat ve rahmet kutlamaları yapıldı. 

Etkinlik, erkek iştirakçilerin yalnızca bir peştamal ve bir çift beyaz çorap giymesi nedeniyle çıplak şenlik olarak bilinmekte.

49 yaşındaki bölge sakini Kikuchi Toshiaki, “Festivalin sona eriyor olması üzücü. Unutulmaz bir şenlik olması umuduyla son defa katıldım.” dedi.

 

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version