İsrail Başbakanlığı, ramazanda Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da ibadetlerinin kısıtlanacağını doğruladı

İsrail Başbakanlığı, çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir‘in talep ettiği “ramazanda Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da ibadetlerinin kısıtlanması” kararının “güvenlik göz önüne alınarak istikrarlı biçimde alındığını” argüman etti.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya girişine ait “güvenlik şartları kıymetlendirilerek istikrarlı bir karar alındığı” tabir edildi.

Açıklamada, Mescid-i Aksa’da kimlerin ibadet edebileceğine ve ne tıp kısıtlamalar uygulanacağına ait ise bilgi paylaşılmadı.

İsrail basınında çıkan haberlerde, İsrail vatandaşı Filistinlilerden de muhakkak yaşın altındakilerin Mescid-i Aksa’ya girişinin yasaklanacağı belirtildi.

Yediot Ahranot gazetesinin haberine nazaran, Başbakan Binyamin Netanyahu, çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Adalet Bakanı Yaariv Levin, İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara ve öteki hükümet ve güvenlik teşkilatı yetkilileri ramazanda Mescid-i Aksa’da getirilecek kısıtlamaları görüştü.

Güvenlik teşkilatının hükümete yaptığı bilgilendirmede, Mescid-i Aksa’da ibadet yasağı uygulanmasının, İsrail-Filistin coğrafyasında Müslümanları bir ortaya getireceği, “bölgede patlamaya yol açabileceği”, Tel Aviv’in muhtaçlık duyduğu Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar üzere Müslüman ülkelerle münasebetlere ziyan vereceği uyarısı yapıldı.

Mescid-i Aksa’da ibadet etmek isteyen Batı Şeria’daki Filistinli erkeklerin 60 yaş, bayanların da 50 yaş üstüne müsaade verilmesi lakin tekrar de kutsal mabede girecek Filistinlilerin kısıtlanması kararlaştırıldı.

İsrail vatandaşı Filistinlilerden de muhakkak yaş kümelerinin Mescid-i Aksa’ya girişinin kısıtlanması değerlendirildi fakat hangi yaş kümesinin yasaklanacağı şimdi kararlaştırılmadı. Başsavcı Baharav-Miara, İsrail vatandaşı Filistinlilerin Aksa’ya girişinin engellenmesinin yasal problemler doğurabileceğini ve İsrail Yüksek Mahkemesi’ne kararın bozulması için müracaatlar yapılabileceğini belirtti.

Ulusal Güvenlik Bakanı’ndan hükümete baskı

Kararın ardındaki isim olan Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda güvenlik teşkilatlarına yüklendi.

Güvenlik teşkilatlarının kendisine daha evvel de Mescid-i Aksa’ya gitmemesi, bunun bölgede tansiyonu yükselteceği ihtarında bulunulduğunu aktaran Ben-Gvir, “3 Ekim’de Aksa’ya gitmememi istediler, Hamas’tan korkuyorlardı, ben de isteklerine hürmet duydum. 7 Ekim’de Yahudi halkının Holokost’tan sonra en büyük kıyımı yaşandı. 19 Şubat’ta tıpkı anlayışları devam ediyor. Zafer kararlılık ve güçle gelir, taviz ve teslim olmayla değil.” tabirini kullandı.

Arap milletvekilinden tepki

İsrail vatandaşı Filistinli milletvekili Ahmet Tıybi, toplumsal medya paylaşımında, karara reaksiyon gösterdi.

Netanyahu’nun kararının İsrail’in dünya önünde övündüğü ibadet özgürlüğünün açıkça ihlali olduğuna dikkati çeken Tıybi, ABD Lideri Joe Biden‘ı kararın ardındaki Ben-Gvir’e yaptırım uygulamaya çağırdı.

Tıybi, İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet yasağı getirmesinin Birleşmiş Milletlerde tartışılması gerektiğini belirterek, büyükelçilere ve diplomatik misyonlara başvuracaklarını bildirdi.

İsrail polisi, 7 Ekim 2023’ten bu yana cuma günleri başta olmak üzere Mescid-i Aksa’ya girişlere kısıtlama getiriyor.

İsrail’in geçmişte Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri Filistin coğrafyasında tansiyonu yükseltmiş, 2021’in ramazan ayında Aksa’ya düzenlediği baskın İsrail içindeki kentler, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da olaylar çıkmasına yol açmıştı. Bölgedeki tansiyon İsrail’in Gazze’ye 11 gün süren şiddetli akınlarıyla son bulmuştu.

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version