İskoçya’da polis ezkaza dört Türkiye kökenli kişiyi suçlayarak, bir seks emekçisinin katilini yakalama talihini nasıl kaçırdı?

BBC, İskoçya’da polisin seks işçisi Emma Caldwell‘in öldürülmesinden sonraki aylarda kazara 4 Türkiye kökenli kişiyi suçlayarak, asıl katili ortaya çıkarma talihini kaçırdığını ortaya koydu.

Katil Iain Packer, kıdemli polis memurları tarafından cinayeti takip eden aylarda kuşkulu olarak görülmedi, ancak Emma’nın cesedinin uzak bir ormanda bulunmasından neredeyse 19 yıl sonra cürmü kanıtlandı.

BBC’den Sam Poling ve Anton Ferrie’nin haberine nazaran, soruşturmanın birinci evrelerinde yer alan dört eski dedektif, onun şiddet ve taciz içeren davranışlarına ait ispatların soruşturmanın başlangıcından beri emniyet tarafından bilindiğini söyledi.

Ancak üst seviye memurların kendilerine Packer’ı takip etmemelerini söylediğini ve bunun yerine kazara dört Türkiye kökenli erkeğe karşı evrak oluşturduğunu ve bu bireylerin daha sonra açılan davada aklandığını kaydediyorlar.

Olay, BBC Packer’ın tutuklanmasının yolunu açana kadar, İskoçya’nın en yüksek profilli faili meçhul cinayetlerinden biriydi.

Emma’nın çıplak cesedi 8 Mayıs 2005’te Glasgow’un 64 km güneydoğusundaki bir ağaçlık alanda bulundu. 27 yaşındaki seks çalışanı en son bir ay müddet evvel kent merkezinde görülmüştü.

Emekli dedektif Stuart Hall, Packer’ın tabirini birinci defa 22 Haziran 2005’te, Emma’nın cesedinin bulunmasından yalnızca birkaç hafta sonra aldı.

Packer başlangıçta Emma’yı tanımadığını ve seks emekçileriyle görüşmediğini öne sürdü.

Ancak birkaç seks çalışanı onu fotoğraflardan teşhis etti ve Stuart Hall, Packer’ın palavra söylediğine inanmaya başladı.

Kıdemli bir memura, resmen kuşkulu olarak sorguya çekilebilmesi için Packer’ı gözaltına almak istediğini söyledi; lakin söylediğine nazaran kendisine “Hayır” dendi.

Eski dedektif ayrıyeten Pauline isimli bir bayanın tabirini aldı; bayan, bir kişinin onu cinsel ilgiye girmek için Glasgow’dan otomobille bir saat uzaklıktaki bir ormanlık alana götürdüğünü söyledi.

Polise, bu kişinin kendisini soyunmaya zorladığını ve cinsel akında bulunduğunu anlattı.

Polis, Pauline bu ifadeyi verdikten altı ay sonra onlara yeri göstermesini istedi. Bu yer, Emma’nın cesedinin bulunduğu yerle birebirdi.

Pauline, onu oraya götüren kişinin Iain Packer olduğunu teşhis edecekti.


Emekli dedektif Stuart Hall

BBC ayrıyeten, Emma’nın öldürülmesini takip eden aylarda, öteki üç bayanın daha polise verdikleri tabirde, Packer’ın kendilerini seks için ücra bir ormana götürdüğünü söylediklerini ortaya çıkardı.

Altı bayan daha onun tarafından öteki yerlerde tecavüze ve cinsel atağa uğradığını anlattı ve bu kişinin, Emma’ya vefatından evvelki aylarda tecavüz eden kişi olduğu belirlendi.

Ancak tekrar de Packer’a karşı rastgele bir suçlama yöneltilmedi.

Hem Stuart Hall hem de emekli dedektif David Barr, BBC’ye Packer’ın gözaltına alınmaması buyruğunun soruşturmanın kıdemli memuru Willie Johnston’dan geldiğini söyledi.

Johnston, 2006 yılında teşkilattan ayrıldı. BBC’ye açıklama yapmayı reddetti; lakin “yakında görülecek olan duruşmanın, merhumun ailesinin uzun müddettir hak ettiği karşılıkları nihayet sağlayacağını umduğunu” belirtti.

Polis, Iain Packer’la 2005 ve 2007 yılları ortasında toplam altı defa görüştü.

Ağustos 2006’daki dördüncü sözünde, Emma Caldwell’e cinsel bağa girmek için para ödediğini itiraf etti ve onu ormanlık alanın ücra bir köşesine götürdüğünü söyledi.


Emekli dedektif David Barr

İfadeyi alan David Barr, üst seviye memurlara Packer’ı gözaltına alıp alamayacağını sorduğunda, yeniden “Hayır” yanıtını aldı.

Barr kendisine, “Iain Packer’ı emniyete getirdiğinizde size ne söylerse söylesin, bu davaya sanık olarak çıkarılmayacak” dendiğini anımsıyor.

Altıncı ve son sözünde dedektifler Packer’dan Emma’yı götürdüğü yeri tam olarak göstermesini istedi. Burası, cesedinin bulunduğu ormanlık alandı.

Glasgow’a geri götürüldü ve on yıldan uzun bir müddet polis onu tekrar sorguya çekmedi.

Kıdemli memurlar bunun yerine Emma’yı öldürdüğüne inandıkları dört Türkiye kökenli şahsa odaklanıyordu.

Polisin bu şahıslara karşı kesin kanıt elde etme uğraşları sırasında, değerli ölçüde kamu harcaması yapılarak, mümkün olan en yüksek seviyede izlemeye müsaade verildi.

Daily Record’un 2015 yılında yayımladığı bir haberde, Emma’nın telefonunu son arayan kişinin bu Türkiye kökenli bireylerden biri olduğu yazıyor. Öbür seks çalışanlarının Glasgow’da Türkiye kökenlilerin işlettiği bir kafede cinsel akına uğradığını söylemesi ve bu şahısların yanı sıra Emma’nın DNA örneğinin de burada bulunması, polisleri bu bireylerin hatalı olduğuna inandırdı. Habere nazaran, suçlanan bireyler ortasında geçen bir konuşma da polisin bu sonuca varmasına yol açtı.

Emekli dedektif Mick McCarron kıdemli memurların bu bireylerin suçluluğundan çok emin olduğunu hatırlıyor.


Emma’nın cesedi Glasgow’un dışındaki bir ormanlık alanda bulundu

McCarron, o devir bu bireylerin Emma Caldwell’i Glasgow’daki Bridge Street’teki Türkiye kökenlilerin işlettiği bir kafede öldürdüğüne inanıldığını söyledi.

“Emma’nın öbür erkekler tarafından başına bir şey gelmiş olması ihtimalini unutun; bunu o bireyler yaptı.”

2007 yılında dört Türkiye kökenli kişi Emma Caldwell’i öldürmekle suçlandı.

Gizli dinleme sırasında kaydedilen konuşmalar, haklarındaki davanın temelini oluşturdu.

Türkçe’den İngilizce’ye çevrilen bu konuşmaların ya bağlam dışına çıkarıldığı ya da yanlış çeviri edildiği ortaya çıkınca haklarındaki dava 2008 yılında çöktü.

Emekli dedektif Willie Mason, kıdemli memurların rezil olmaktan çekindiklerini sav ediyor.

“Eğer dönüp ‘Biz burada bir yanılgı yaptık, kamunun parasını buna harcadık’ deselerdi meslekleri biterdi ve bunu da biliyorlardı. Bu yüzden oyun oynadılar” dedi.

İskoçya polisi şu açıklamayı yaptı:

“Emma Caldwell, ailesi ve öbür birçok kurban, 2005 yılında polis tarafından hayal kırıklığına uğratıldı. Bunun için üzgünüz.

“O periyotta sesini yükseltme konusunda büyük bir cüret sergileyen değerli sayıda bayan ve kız çocuğu da Strathclyde Polisi’nden muhtaçlık duydukları ve hak ettikleri dayanağı alamadılar ve adaletin sağlandığını göremediler.

“Strathclyde Polisi tarafından 2005 yılında yapılan soruşturma yedi yıl boyunca incelendi.

“İlk soruşturma ve daha sonra yürütülen soruşturmadan ders çıkardık.”

Emma Caldwell’in cinayeti çözülemedi. Mayıs 2015’te polise soruşturmayı tekrar açması talimatı verildikten sonra bile Packer’ı kuşkulu olarak görmediler.

Olayla ilgili röportaj vermeyi kabul etmeseydi, hala özgür bir adam olarak sokaklarda dolaşıyor olabilirdi.

Packer, Kasım 2018’de BBC’ye bir röportaj verdi. İsmini paka çıkarmak istediğini söyledi. Röportajda Emma Caldwell’i öldürmediğini ve hayatında asla bir bayana ziyan vermediğini söyledi.

Ancak daha sonra yaptığımız araştırma, polisin 2005’ten bu yana bildiği şeyi ortaya çıkardı: Bayanlara karşı bir dizi şiddet içerikli cinsel cürümde bulunmuştu.

Emma’yı öldürmekten tutuklanmasına yol açan şey, röportajımız ve Packer hakkında daha sonra yürütülen soruşturmaydı. Emma’nın vefatından evvel ve sonra işlediği kabahatler, onu İskoçya’nın en fazla cürüm işleyen bireylerinden biri yapıyor.

2022’de, röportajımızın akabinde polis Iain Packer’ı Emma Caldwell’i öldürmekten tutukladı. Bu cinayetten ve bayanlara karşı düzinelerce diğer cürümden karar giydi.

Emekli dedektif Willie Mason, kıdemli memurların Packer’a daha evvel suçlama yöneltmeme kararının feci olduğunu söyledi.

“En büyük adaletsizliklerden birine sebep oldular… Iain Packer’a bayana yönelik şiddetini sürdürme müsaadesi verdiler.”

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version