Halkbank’ın ABD’deki temyiz davasında karar çıkmadı

ABD’deki Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank’ın, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ndeki duruşması bugün görüldü.

Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank’ın, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ndeki duruşması New Yort’ta başladı.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve Halkbank’ın avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, hakim, Halkbank avukatlarına 3 dakikalık savunma yapma hakkı verdi.

Davayı takip eden gazeteci Hüseyin Günay, duruşmadaki gelişmeleri paylaştı.

Avukatlar, Halkbank’ın tüm aktivitelerinin Türkiye’de ve Türk hükümeti altında alındığını bu yüzden denetimi öbür bir ülkede olan bir kurumun/bankanın ABD’de yargılanmasının öbür bir ülkenin bağımsızlığına alışılmamış bir davranış olduğunu söyledi.

Avukatların konuşmasından sonra kelam alan savcı ise “Yabancı ülke kurumları şayet ticari bir alışverişte bulunuyorsa, bağımsızlık şemsiyesini kullanamazlar. Tıpkı ticari bir kurum üzere değerlendirmeliler” dedi.

Hakim, “O vakit hiç bir kurum diğer devlet kurumu olarak bedellendirilemez, biz de bu yasa neden var o vakit dedi?

Savcı, Halkbank’ın bağımsızlık şemsiyesini kullanamayacağını daha evvelki içtihatlardan davaları gösterdi. Hakim, rastgele bir karar vermeden duruşmayı bugün için bitirdi.

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version