Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan için 47 yıla kadar mahpus istemi

Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan’ın 3 farklı suça azmettirmekten yargılandığı davada; temel hakkında mütaalasını veren savcı, tutuksuz sanık Gürkan’ın 47 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Edirne’de oturan ve ‘kişisel dataları hukuka alışılmamış olarak yaymak’ hatasından tutuklanan Şükrü Benli, argümana nazaran; tahliyesinin akabinde Bulgaristan’da kaçırılarak alıkoyuldu. Daha sonra kurtulan Benli, 2 yıl evvel azmettiricinin Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan olduğu argümanıyla şikayetçi oldu.

Soruşturma kapsamında O.K., Ş.G. ve S.A. tutuklanırken, S.Y.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Lider Gürkan ise 75 bin TL kefaletle isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı. Kendi ferdî dataları de paylaşıldığı için müşteki- kuşkulu olan Gürkan hakkında ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘birden fazla kişi tarafından gece vakti birlikte yağma’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ kabahatlerinden 50 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

16’ıncı duruşma

Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2020 yılının aralık ayında görülen 6’ncı duruşmada firari sanık M.T.’nin yargılanması sürdü, O.K., Ş.G. ve S.A. ise 21 ay cezaevinde kaldıktan sonra isimli denetim koşuluyla özgür kaldı. Davanın geçen yıl ekim ayında görülen 8’inci duruşmasına, Türkiye’ye gelerek teslim olan firari sanık M.T. de katıldı. 11’inci duruşmada sanık M.T. de isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı. Toplam 6 sanıklı davanın bugün görülen 16’ncı duruşmasına, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan ile tutuksuz sanıklar katılmadı. Avukatların yer aldığı duruşmada temel hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Şükrü Benli’nin, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan’ı elindeki imgeleri diğerine vermekle tehdit ettiği, görüntüyü ulusal basına vermemek karşılığında para talebinde bulunduğunun şahit beyanları ile sabit olduğunu belirtti.

Mütalaada yaşananlar anlatıldı

Mütalaada, Gürkan’ın, Benli’nin elinde bulunan şantaja bahis imajların elde edilmesi ve yayınlanmaması ve kendisi hakkında yazı yazmaması için azmettirdiği sanık S.Y.’nin Bulgaristan’da Benli ile irtibat kurarak, sanıklar M.T., O.K., S.A. ile silahtan sayılan eter hususu kullanılarak zorla araca bindirildiği kaydedildi. Mütalaada, Benli’nin kaçırılıp zorla bir meskende tutulduğu, elektrik verildiği, darbedildiği, elbiselerinin çıkarılarak, bayan elbisesi giydirildiği, nitelikli cinsel taarruzda bulunulduğu, cep telefonu ve 3 bin euro parasına el konulup verilmediği belirtilerek, “Recep Gürkan’ın asıl gayesinin Şükrü Benli’nin elinde bulunan şantaja mevzu imgelerin elde edilmesi ve yayınlanmaması ile husus hakkında yazı yazılmamasını sağlamak olduğu, hedeflenen maksadın gerçekleştirilebilmesi için güç kullanılacağının öngörüldüğü ve kabul edildiği, özetle hukuka muhalif fillere ait azmettirici sıfatının olduğu, gaye ve emel dikkate alındığında hürriyetinden mahrum kılma ve yağma cürümlerinden azmettiren sıfatı ile sorumlu olduğu, kaçırma eleminden sonra gerçekleştirilen cinsel taarruz hareketi açısından ise kast tarafından de Recep Gürkan’ın azmettiren sıfatının bulunduğu” sözleri kullanıldı.

Başkan için 3 kabahatten ceza talebi

Mütalaada, Belediye Lideri Gürkan’ın ‘nitelikli cinsel taarruz cürmüne azmettirmekten’ en az 18 yıl, ‘nitelikli yağma kabahatine azmettirmekten’ 10 yıldan 15 yıla ve ‘nitelikli hürriyetinden mahrum kılma hatasına azmettirmekten’ ise 4 yıldan 14 yıla olmak üzere toplamda 32 yıldan 47 yıla kadar mahpusu istendi. Mütalaada, öbür sanıklar M. T., Ş.G., S.A., S.Y. ve O. K.’nin ‘birden fazla kişi tarafından gece vakti birlikte yağma’, ‘nitelikli cinsel saldırı’, ‘cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden başka farklı cezalandırılması talep edildi. Sanık avukatlarının mütalaa hakkındaki savunmalarını yapmak için müddet istemeleri üzerine duruşma, 25 Nisan 2024’e ertelendi. (DHA)

 

 

herabet giriş
herabet
moldebet giriş

Exit mobile version